Siljansringens trollingklubbs medlemmar visade verkligen framfötterna vid helgens 2a deltävling i Lake Tour på Siljan. De 5 första placeringarna togs av klubbens team. Riktigt starkt fiskat av samtliga!👌🎣 Ingen större överraskning att Champs of logging återigen stod överst på prispallen.🥇👏 Tätt följd av Piké Squad som presterade ett kanon fiske på söndagen och lyckades peta ner Vansbro byggshop till en 3e plats, från en 2a dagen innan, vilka även de presterade på högsta nivå. Bland annat fick de tillsammans med team Mates, fick också en 124a, tävlingens längsta gädda på 124cm. 4e platsen tog vi Team Siljan. Bästa Lake tour team blev ”vårat” team Slaklina, en 5e plats, vilka återigen presterade på topp och har slagläge inför kommande tourtävlingar.🎣💪 Nu ser vi fram emot Olsnästävlingen den 24-25 augusti och hoppas att ännu fler medlems team kan delta på ett av Sveriges garanterat bästa gäddvatten. 4st Team över 900 cm på de 10 längsta är ett grymt resultat för en gäddsjö. Champarnas 1011är sanslöst bra!🎣👍 Bilderna: Resultat, betesfisk och gäddor i väntan på mätning(dubbelhugg).

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *